Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch,
mail: korzuch@infoic.pl
 

 

Drodzy Rodzice !!!

         Aktualnie wszyscy zmagamy się z sytuacją wyjątkową, nową i zaskakującą. Zmienił się całkowicie nasz dotychczasowy sposób funkcjonowania, praktycznie we wszystkich sferach. Nasze dzieci także doświadczają tej sytuacji i ich świat również uległ istotnej zmianie. Nie ma stałego rytmu dnia, który budował ich poczucie przewidywalności zdarzeń. Ograniczone zostały kontakty z rówieśnikami i otoczeniem oraz znajome sposoby spędzania czasu. Dzieci mają prawo w tej sytuacji również tak jak i my dorośli czuć niepokój, wynikający ze zmiany, jaka nas otacza. Dwa najbardziej popularne sposoby reakcji w aktualnej sytuacji to:
        - popadanie w panikę i lękowe reakcje lub
        - zupełne nie dostrzeganie problemu, który istnieje.
Oba te sposoby nie są konstruktywne, bo wynikają ze skrajności. Ważne jest, aby znaleźć się pomiędzy nimi, a to oznacza znaleźć własną interpretację tej sytuacji, czyli zadać sobie pytanie, co ona dla mnie oznacza i czego w takiej sytuacji potrzebuję, by móc funkcjonować. Każda sytuacja posiada jakiś zasób, coś nam umożliwia lub czegoś nas uczy. Kiedy mamy do czynienia z sytuacją nieuniknioną, jedyną możliwością jest zajęcie się tym, na co mamy wpływ. Spróbujmy więc odszukać i wykorzystać zasób płynący z aktualnej sytuacji, to może być czas spędzony z bliskimi czy po prostu robienie tego, na co do tej pory zawsze brakowało nam czasu. Sytuacja, w jakiej wszyscy się znajdujemy wyzwala w nas dużo chęci do pomocy sobie nawzajem. Odkładamy często swój egocentryzm na rzecz innych ludzi i to jest piękne. Doceńmy to. 
Poniżej umieszczam link do filmiku, który przedstawia w prosty sposób rozumienie aktualnej sytuacji. Mam nadzieję, że będzie on pomocny Państwu w wyjaśnieniu dzieciom, tego co ich teraz otacza. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi o tym jak odbierają tę sytuację, przyjmując i rozumiejąc ich różne emocje w tej kwestii.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1572554059563218&id=249251701893467&d=null&vh=e

Gdy dzieci przebywają długo w domu i się nudzą – rada od JesperaJuula:
Jeśli Twoje dziecko powie, że się nudzi, nie trzeba czuć się z tego powodu winnym ani zaraz sięgać po cały katalog rozrywek. Wystarczy uśmiechnąć się i powiedzieć: „Gratuluję! Jestem ciekaw, co w takim razie za chwilę wymyślisz.” Nuda nie trwa nigdy dłużej niż 20 minut. Jest to czas, którego człowiek – także i mały człowiek – potrzebuje, żeby uwolnić się od nadmiaru bodźców z zewnątrz i wejść w kontakt z własną kreatywnością.

Serdecznie pozdrawiam,
Marta Morawska– psycholog PP9

 

Marzec 2020

 

Wydarzenia:

      W BIBLIOTECE

3 marca grupa IX z naszego przedszkola  odwiedziła nowy Oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej – Filię nr 6 w Łomży. Odwiedziny przypadły na Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Podczas wizyty czterolatki wysłuchały wierszy polskich pisarzy Danuty Wawiłow oraz Juliana Tuwima. Rozpoznawały literki do wiersza "Abecadło". Zaśpiewały też piosenki i zatańczyły wesoły taniec oraz zwiedziły bibliotekę.
9 marca bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy III. Tym razem dzieci obejrzały piękne, kolorowe książeczki znajdujące się na półkach biblioteki w dziale dla dzieci.  Wysłuchały też historii bibliotecznej wróżki Balbinki z książki Wioletty Lizińczyk "Balbinka w Zapomnianym Zakątku". Dzieci dowiedziały się także, co trzeba zrobić, żeby móc wypożyczać interesujące je książki do domu.




      DZIEŃ KOBIET
8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Kobiety odgrywają
w naszym życiu bardzo ważną rolę i dlatego taki dzień jest doskonałą okazją do podziękowań i złożenia życzeń kobietom z naszego otoczenia. były więc życzenia dla pań pracujących w przedszkolu, laurki dla najbliższych nam kobiet – mam, babć i cioć. nie zabrakło też życzeń i małych upominków dla dziewczynek naszych koleżanek, które odwzajemniły życzenia wobec chłopców z okazji Dnia Mężczyzn, o którym przypomina kalendarz 10 marca.




       AUDYCJA ”MUZYCZNY SPACER PO ŁOMŻY”
9 marca podczas audycji muzycznej uczestniczyliśmy w spotkaniu z ludową  kapelą. Muzyczne wędrówki powiodły nas okolicą grodu nad Narwią, którymi przechadzało się kiedyś wielu wybitnych Polaków. Z kapelą odwiedziliśmy najważniejsze miejsca naszego miasta i regionu. Posłuchaliśmy utworów w wykonaniu  kapeli kurpiowskiej.  Poznaliśmy kurpiowską muzykę i stroje, uczyliśmy się wykonywać kurpiowskie wycinanki oraz poznaliśmy  polski taniec narodowy - oberek.




       MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
W ramach realizowanego projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” spotkaliśmy się z panem Tycjanem Kuleszą przedstawicielem Grupy MAC S.A., który w towarzystwie naszych Czytających Misiów przeczytał nam bardzo interesującą książkę Justyny Drobkiewicz  „Świat w piżamie” o ludziach, którzy pracują nawet wtedy, gdy my śpimy. Dzięki tej książce poznaliśmy mnóstwo ciekawych zawodów oraz dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek o pracy różnych ludzi. Na zakończenie spotkania pan Tycjan wpisał się do naszej kroniki. Wręczyliśmy też naszemu gościowi otrzymał od nas dyplom – podziękowanie od Zmisiowanych Przedszkolaków.




       SPOTKANIA Z RODZICAMI
Pani Agnieszka Mogielnicka - Zagłoba – mama Maliny zapoznała dzieci z grupy VI z książeczką własnego autorstwa „Stary, mądry balon”. Zainteresowanie opowiadaniem było bardzo duże, a zwłaszcza zabawa z mapą Polski i „podróż” wzdłuż rzeki Wisły.




       NA BASENIE
Co tydzień  bawimy się w wodzie w Parku Wodnym w Łomży. Są to bardzo lubiane przez nas zajęcia i bardzo chętnie w nich uczestniczymy.


       RECYTUJEMY
10 marca  odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego „Poezja ks. F. Gryszki” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 10 oraz Parafię pw. Bożego Ciała w Łomży. Na konkursie będą nas reprezentować Paweł i Malina z grupy VI.




       SADZIMY CEBULKĘ
Czekając na wiosnę zakładaliśmy  zielone ogródki w salach. Sadziliśmy cebulkę, posieliśmy rzeżuchę i kwiatki, obserwowaliśmy pąki na gałązkach w kącikach przyrody oraz szukaliśmy oznak wiosny podczas spacerów.




       DZIEŃ MATEMATYKI
12 marca obchodzony jest Dzień Matematyki. Matematyka w przedszkolu towarzyszy dzieciom od maluszka do starszaka W ramach projektu edukacyjnego  Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury nauczyciele wspólnie z dziećmi prowadziły szereg zajęć i zabaw matematycznych. Przedszkolaki kończyły  opowieść matematyczną Misiowej Mamy i wspólnie wykonywały do niej pomoce tj. misiowe liczmany, a także liczyły, poznawały figury geometryczne, klasyfikowały,  słuchały matematycznej literatury i wykonywały inne czynności matematyczne.




      NASZA CODZIENNOŚĆ...







Luty 2020
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019

Powrót na górę strony